Mozkové vlny

11.09.2021

DELTA (1 - 4 Hz) 

Pomalé vlny, difúzně rozseté po celé hlavě, objevují se ve fázi hlubokého spánku, tedy ve stavu mozku NON REM (Non-Rapid Eye Movement).

U dětí (do 11 let) v těchto vlnách rostou dlouhé kosti, proto je důležité, aby děti chodily brzy spát (nejlépe kolem 20. hodiny).

U dospělých dochází k obnově tělesných bílkovin (doporučuje se chodit spát cca ve 22 hodin) a k celkové regeneraci.

Vysoká hladina vln Delta v bdělém stavu může signalizovat neurologická a psychická onemocnění, objevuje se rovněž při užívání některých léků.

THÉTA (4 - 8 Hz) 

 Měření symetricky na tzv. temporalis, tedy nad ušima.

Jde o pomalé vlny, související s parasympatikem (v parasympatickém stavu se nám opravuje organismus a dochází k uvolnění svalstva, trávení a odpočinku). Théta vlny jsou dominantní v hluboké relaxaci, při meditaci, v některých fázích spánku. V théta vlnách se prohlubuje intuice a může docházet k vhledu do vlastního podvědomí (nevědomí). 

Théta vlny ovlivňují: 

  • Emoce - negativní i pozitivní, dochází ke zpomalení myšlenek, může se objevit neregulérní myšlení
  • Imunitu
  • Jsou branou do jiných frekvencí, jak pomalých, tak i rychlých
  • Ukládání informací, dlouhodobá paměť, rovněž ukládání traumat
  • Schumannova frekvence (rezonance) 7,83 v posledních letech stoupá změnou magnetických pólů země
  • Únava
  • Snění (u malých dětí jsou dominantní théta vlny, což se projevuje tím, že se pohybují ve svém pohádkovém, snovém a hravém světě)

MOZKOVÁ ČINNOST JE TÍM LEPŠÍ, ČÍM MÉNĚ VLN DELTA A THÉTA V BDĚLÉM STAVU MÁME = TOMUTO STAVU ŘÍKÁME ČILOST!


ALFA (8 - 12 Hz) 

převládají ve stavu uvolnění bez jakéhokoliv duševního napětí, jde o stav bdělého odpočinku mysli i těla bez pocitu ospalosti. Vyskytuje se přirozeně při senzorickém odpočinku (např. při zavřených očích), hluboké relaxaci nebo meditaci. Stav Alfa se projevuje pocity uvolnění a bezpečí, duševní pohody, zlepšení spánku, studijních výkonů, zvýšení pracovní produktivity, snížení strachů a úzkostí, zvýšení imunity. Předpokládá se, že mnozí kreativní géniové se i při bdělém stavu pohybují na hranici Alfa, kde vznikají vize a kreativní řešení problémů a idejí.

Ve stavu Alfa dochází ke hluboké relaxaci, zlepšuje se pasivní pozornost, paměť, pozitivní myšlení, vizualizace, zbavujeme se stresu, jsme ve stavu bdění se zavřenýma očima.

Nedostatečná hladina vln Alfa se projevuje chybějící motivací, depresí, znechucením, poruchami pozornosti ...

SMR (12,5 - 15 Hz) 

SMR je zkratka pro Senzomotorický rytmus. Projevuje se relaxací s vnější pozorností v bdělém stavu, lepším spánkem a vědomím těla. Dokážeme-li mít pod kontrolou SMR vlny, zvládneme kontrolovat i pocity zlosti či strachu. Ve vlnách SMR probíhá relaxované učení v klidu.

Vlny SMR jsou z ½ závislé na Alfa vlnách, z ½ závislé na Beta vlnách (spolupráce mezi pravou a levou hemisférou). 

Lidé s poruchami učení, ADHD, epilepsií, a autismem mohou mít prospěch ze zvýšení aktivity SMR prostřednictvím neurofeedbacku. 

BETA 1 (15 - 20 Hz)

- tato hladina vln Beta se objevuje v tzv. kognitivním stavu (7.00 - 18.00 hodin), kdy se věnujeme práci, analýze, syntéze, pohybu, řešení problémů, logicko-analytickému uvažování. 


Měřením vln Beta můžeme získat informace o různých obtížích či poruchách, jakými jsou např. deprese, bipolární afektivní porucha, zvýšená míra úzkosti, zvýšená impulzivita atd.

BETA 2 (18 - 35 Hz)

Tento rozsah vln Beta souvisí s úzkostí, adrenalinem a hormony, může být příznakem spirály stresu, mnohočetného stresu, napětí, podráždění, hyper-bdění.

Zvýšená hladina vln Beta2 může signalizovat stres, úzkost, trému, strach. Vlny Beta2 rovněž zvyšuje celá řada léků.

GAMA (35 - 100 Hz)

Jediná nestálá vlna, její charakteristická frekvence je 40 Hz. Vlny Gama se objevují v krajních zážitcích či situacích, při sexu, vrcholových výkonech, uměleckých výkonech. Inteligentní lidé mají více vln Gama. U degenerativních nemocí vlny Gama ubývají, u schizofrenie chybí.

LAMBDA (100 - 200 Hz)

Lambda vlny jsou přítomny v myslích tibetských mnichů, kteří dokáží celé hodiny meditovat. Mezi vlnami GAMA  a LAMBDA jsou ještě gama vyšší úrovně, tzv. hyper-gama vlny. LAMBDA vlny vytváří stav synchronizace mezi pravou a levou hemisférou. Stavy vědomí LAMBDA prožívají někteří z tibetských mnichů, kteří v Himalájích při teplotách hluboko pod bodem mrazu a s jen velmi lehkým oděvem stále udržují svou tělesnou teplotu. Teplo generované touto frekvencí dává tělu schopnost vyzařovat tak, že kolem něj roztává sníh.


... A ještě zpět k úplně nízkým frekvencím:

EPSILON (0,0 - 0,5 Hz)

Většina EEG vůbec nedokáže frekvence pod 0,5 Hz změřit. 

Epsilon je stav, do kterého vstupují jogíni, když dosáhnou "pozastavené animace". V tomto stavu již západní lékaři nebudou vnímat srdeční tep, dýchání nebo puls dotyčného.

Epsilon stav, stejně jako lambda stav, také vykazuje synchronizaci levé a pravé mozkové hemisféry spolu s pocity celistvosti a integrace.

Mnoho různých skupin nezávislých výzkumníků EEG zjistilo, že se oba tyto stavy projevují velmi podobně, což naznačuje jakési kruhové spojení mezi těmito dvěma extrémy aktivity mozkových vln.

Při bližším pohledu na extrémně pomalé vzorce mozkových vln epsilon vědci objevili super rychlé hyper-gama/lambda mozkové vlny, které jakoby "se pohybovaly" uvnitř a naopak. To pomáhá vysvětlit, proč se obdobné zkušenosti (stavy) vědomí vyskytují u mozkových vln na obou koncích frekvenčního spektra. (zdroj: Beyond Delta & Gamma: Superconsciousness Lambda & Epsilon Brainwave States | Svoboda vědomí (consciousnessliberty.com))


NEŽÁDOUCÍ POMĚR MEZI VLNAMI MŮŽEME MĚNIT SMĚREM K VYVÁŽENÉMU STAVU S POMOCÍ ZAŘÍZENÍ EEG BIOFEEDBACK.


Vytvořte si webové stránky zdarma!