Vliv mozkových vln na to jak se cítíme a chováme

18.11.2021

Mozkové vlny, dominantní frekvence našeho mozku v každém okamžiku dne, mají vliv na náš fyziologický stav, naše emoce, kreativitu a náš potenciál. Abychom se cítili dobře, musí být naše mozkové vlny v optimálním vyváženém stavu a vhodně reagovat na denní dobu a náš denní životní rytmus. Pokud se zpětně naučíme mít frekvence svého mozku cíleně pod kontrolou, budeme vyrovnanější, dokážeme úspěšně zvládat komplikované situace a obnovovat své psychické síly.

Když špatně spíme ...

  • Pokud chodíme spát včas (nejlépe 2 hodiny před půlnocí), projdeme dostatečným počtem fází vln Delta, tedy Deep Sleep, budeme se probouzet odpočatí. K tomu však je nutné, abychom se na spánek "připravili". Alespoň hodinu před usínáním nevystavovali svůj mozek modrému světlu (TV, PC, mobil...), pokud možno neřešili obtížné a stresující problémy, dopřáli si procházku na čerstvém vzduchu, pili bylinné čaje s uklidňujícím účinkem, zklidnili se dechovým cvičením, měli v ložnici tmu a teplotu max. 19 °C. 
  • To, že padáme vyčerpaní do postele ještě neznamená, že budeme dobře spát. Pokud je totiž vyčerpané tělo, ale mozek "jede na vysoké obrátky, tedy frekvence", může přechod do deep sleep trvat dlouho a jen stěží se nám podaří dostat se skutečně do fáze regenerace a obnovy buněk. Během dne potom můžeme zažívat chvíle, kdy bychom na místě usnuli, protože se o slovo hlásí vlny Delta, které jsme si měli prožít během noci. Na našem výkonu během dne to bude znát. 
  • Nedostatečná kvalita nočního spánku se často projevuje u dětí a dospívajících, kteří chodí spát pozdě a těsně před usnutím ještě "pracují" na elektronických zařízeních. Během dne se potom kvůli nedostatku energie dopují pochutinami a nápoji se spoustou cukru a stimulačními látkami (např. kofeinem a taurinem). 
  • Špatná spánková hygiena má vliv i na chemické pochody v mozku, např. tvorbu hormonu melatoninu, nazývaného také "hormon spánku".
  • Dobrá kvalita spánku je jedním z klíčových faktorů ovlivňujících celý náš aktivní den.

Když jsme prožili trauma ...

Pokud během mapy mozku na zařízení EEG Biofeedback změříme vysoké hodnoty vln Beta v oblasti temporalis, tedy v místě ukládání dlouhodobých vzpomínek a zážitků, bývá to obvykle signálem prožitého traumatu. Důsledkům traumatu se věnujeme podrobněji v samostatném článku. Zde tedy jen pár slov k dlouhodobému vlivu na naše mozkové vlny. Extrémní zážitek, nebo zážitky, se mohou dlouhodobě odrazit na jakési neustálé "pohotovosti" našeho mozku. Jsme neustále ve střehu, rozrušení, náš mozek stále očekává odkud se na nás vyřítí nové nebezpečí. Náš život se může stát přežíváním v jakési válečné zóně. Ve chvílích, kdy bychom měli nebo mohli být v klidu a relaxovat, náš mozek stále pracuje ve vysokých frekvencích Beta. Tyto frekvence však jsou energo-negativní, to znamená, že nám odčerpávají energii. Léčba traumatu vyžaduje komplexní přístup. Jednou z úspěšně využívaných podpůrných metod je trénink na přístroji EEG Biofeedback, který nám umožňuje cíleně snižovat vysoké frekvence vln Beta a dosahovat tak stavu klidu a soustředění, ve kterém máme zároveň pod kontrolou své emoce.

Když jsme se ocitli ve spirále stresu ...

Je to prostě špatný den. Ráno zaspíme, ujede nám autobus, cestou do kanceláře do něčeho šlápne, omylem si smažeme důležitý soubor, který jsme měli za hodinu odevzdat, ze školy volají, že má dítě teplotu, cestou od doktora nacouváme do popelnice ...... Ocitli jsme se ve spirále stresu, kdy se na nás valí jedna pohroma za druhou. Asi je přitahujeme. To se občas stane každému. Pokud však takové dny prožíváme často, možná je na čase začít s tréninkem mozku. S pomocí přístroje EEG Biofeedback můžeme úspěšně pracovat na snižování hladiny vln Beta. Pokud náš mozek totiž v těchto vlnách "jede" dlouhodobě, jsme ve stavu neustálé pohotovosti, nedokážeme se v klidu soustředit, rozumně se rozhodovat a s nadhledem řešit náročné situace. Jednoduše přestáváme mít své reakce pod kontrolou. Snižováním vln Beta a zvyšováním vln SMR s pomocí přístroje EEG Biofeedback se dokážeme zklidnit, zlepšit své soustředění a znovu mít pod kontrolou své reakce a chování, přijímat nové impulzy a realizovat své kreativní myšlenky. Budeme se cítit líp a líp se s námi budou cítit i lidé kolem nás.

A co takhle dát si Alfu ...

Vlny Alfa jsou pro náš organismus velmi příjemné. Charakterizuje je například hluboká relaxace, pasivní pozornost, lepší paměť, pozitivní myšlení, vizualizace, zbavení se stresu, bdělost se zavřenýma očima, některé formy meditace. Pokud se ráno po probuzení můžeme ještě na chvíli protáhnout a v klidovém stavu nechat volně plynout své myšlenky, jsme naprosto uvolnění, jsme právě v Alfa vlnách. Mnoho lidí si při učení pouští nahrávky hudby ve vlnách Alfa. 

Cílený trénink stavu Alfa je spojován se zmírněním deprese a úzkosti, větší kreativitou a prolomením destruktivních vzorců myšlení, které nám neumožňují posunout se dál.

Trénink Alfa na přístroji EEG Biofeedback je výborným nástrojem k tomu, jak svůj mozek naučit navozovat si stav Alfa jako žádoucí proces relaxace a obnovy svých psychických sil.

Vytvořte si webové stránky zdarma!